BELYSNING / Bordslampor / Bordsfotogenlampa 4366593
*
nr 436 6593
Bordsfotogenlampa
1800-tal, handmålat glas, majolika
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 17:58:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/10 16:03:19
1
800 kr
30/10 15:41:36
2
1.800 kr
30/10 15:54:31
3
950 kr
30/10 15:55:50
3
1.300 kr
30/10 15:56:40
3
1.700 kr
30/10 15:57:24
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor fotogenlampa fotogenlampor handmålat glas majolika
-
5275 Bordslampa
mässing, Arvid Böhlmark, Stockholm. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:07
-
5272 Bordslampor
3 st, "Gåvan". Höjd: 54 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:40
-
5258 Bordslampor
Ett par, Bavaria, porslin. Höjd: ca 35 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:38
*
Bordsfotogenlampa
nr 436 6593
Bordsfotogenlampa
1800-tal, handmålat glas, majolika
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/10 16:03:19 | 1 | 800 kr |
30/10 15:41:36 | 2 | 1.800 kr |
30/10 15:54:31 | 3 | 950 kr |
30/10 15:55:50 | 3 | 1.300 kr |
30/10 15:56:40 | 3 | 1.700 kr |
30/10 15:57:24 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor fotogenlampa fotogenlampor handmålat glas majolika
-
5275 Bordslampa
mässing, Arvid Böhlmark, Stockholm. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:07 -
5272 Bordslampor
3 st, "Gåvan". Höjd: 54 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:40 -
5258 Bordslampor
Ett par, Bavaria, porslin. Höjd: ca 35 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:38